Enne ostmist

 • 01

  Kuidas kontrollida e-poe usaldusväärsust?

  [probleem] Tuntud poeketi peale võib loota ka internetis, aga kuidas veenduda huvipakkuvat või soodsama hinnaga kaupa müüva väiksema e-poe usaldusväärsuses?

Soovitus

Kasuta KKK meetodit: kontaktid, kommentaarid, katse. Igal ettevõtjal peaksid veebilehel kirjas olema tema kontaktandmed, mida tasub kontrollida enne võimalike tarne-, toe- või tagastusprobleemide tekkimist näiteks Google Mapsi ja StreetView abil. Ühtlasi tasuks guugeldada ka e-kaubanduse domeeni nime ja äriühingut. Ettevõtte mainest annavad ettekujutuse kommentaarid: vaata, kas müüjal on pikemat aega aktiivne Facebooki konto ning jälgi sealset klientide tagasisidet. Samuti uuri hinnavaatlus.ee foorumeid ja hinnanguid ning tuttavate tegelikke ostukogemusi. Kui jääb väikegi kahtlus, katseta suhtlust ning saada müüjale e-kiri või helista, küsides näiteks Eestisse tarnimise võimaluse kohta. Kui müügieelne suhtlus pole kraps ja viisakas, siis vaevalt see hiljem paremaks muutub. Arvesta sellega, et enamik siin lehel kirjeldatud tarbijate õigustest kehtivad vaid Euroopa Liidu päritolu kauplejate puhul. Tellides USA-st, Hiinast või ostes füüsiliselt isikult, kes ei tegele püsivalt majandustegevusega (ehk eraisikult), võtad kogu riski enda peale.
 • 02

  Ettevõte või eraisik?

  [probleem] Kuulutusportaalides, väikestes internetipoodides ja sotsiaalmeedias pakutava kauba puhul tuleb olla tähelepanelik, kellega täpselt ostmisel leping sõlmitakse, kuna juhtudel, kus lepingupoolteks on kaks eraisikut, tarbijaõigused (sh 14-päevane lepingust taganemise õigus) üldjuhul ei kohaldu.
 • Soovitus

  Tee müüja taust selgeks enne ostu sooritamist ning jälgi, et makse saajaks oleks sama ettevõtja, kontrollides pangaülekande või PayPali makse saaja välja. Krediitkaardimakseid saavad vastu võtta vaid ettevõtjad, samas on selliste teenuste nagu Western Unioni puhul saajaks alati eraisik. Eesti ettevõtte puhul võid lisakindluse saamiseks kontrollida selle eksisteerimist ka äriregistrist.
 • 03

  Teavitamine − tagastustingimused, tooteinfo

  [probleem] Internetipoest täpsete tingimuste leidmine võib olla keeruline, nagu ka nende lahtimõtestamine, samuti võib olla raske märgata täiendavaid lisakulutusi puudutavat infot.
 • Soovitus

  Euroopa Liidu ettevõtjate puhul on Sinu kui tarbija õigused tagatud ka juhul, kui need on kirja panemata. Teatud puhkudel võivad need sellisel juhul isegi laiemad olla, näiteks kui kaupleja ei viita 14-päevasele taganemisõigusele, on ostjal õigus kaup tagastada või teenusest loobuda 12 kuu jooksul alates kauba kättesaamisest või teenuslepingu sõlmimisest. Ebapiisav teavitamine jätkutellimusest, lisakuludest vms võib olla aluseks müügilepingu tühistamisele. Müüja saab Sinult nõuda ainult selliste kulutuste tegemist, millest ta on enne lepingu sõlmimist teavitanud, nt posti- ja tagastuskulud.
  • Loe edasi ...
   Sulge ↑
   Lahkarvamuste tekkimisel pöördu Eesti ettevõtja puhul tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve ameti poole poole ja tarbijavaidluste komisjoni, mõne teise Euroopa Liidu liikmesriigi ettevõtja puhul Euroopa Liidu tarbija nõustamiskeskuse poole. Väljastpoolt Euroopa Liitu tehtud ostude puhul on võimalik pöörduda otse vastava riigi tarbijakaitseorganisatsiooni poole: mittetäieliku nimekirja ja soovitused leiad lehelt ICPEN.org. Kelmuse- ja pettusekahtluse korral tuleks kohe pöörduda Eesti politsei poole.
 • 04

  Usaldusmärgised ja must nimekiri

  [probleem] Internetipoodides kohtab erinevaid usaldusmärgiseid. Milliseid neist usaldada?
 • Soovitus

  Ainuüksi Euroopa Liidus on kasutusel üle 50 erineva usaldusmärgise. Neid annavad välja erinevad organisatsioonid, seepärast ühtsed nõuded puuduvad ja sageli pakutakse tuge vaid kohalikus keeles. Eestis on kasutusel usaldusmärgis “Turvaline ostukoht“, mida saavad taotleda Eesti e-kaubanduse liitu kuuluvad veebipoed, kes on tegutsenud vähemalt ühe aasta. Probleemsete e-poodide kohta leiad infot tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve ameti mustast nimekirjast.
  Kas said abi?
 • 05

  Kust kaup tarnitakse?

  [probleem] Kuigi kaupleja asub Euroopa Liidus (nt amazon.co.uk), võidakse kaup tarnida hoopis USA-s või Hiinas asuvast laost või otse tootjalt. Sellises olukorras jäävad tollideklaratsiooni esitamine ja sellega seotud maksud ostja kanda.

  Soovitus

  Tegelikust tarnekohast võib anda märku viide “shipped from [Hong Kong / New Jersey]”, samuti Euroopa müüjatega võrreldes pikem tarneaeg ning käibemaksu puudumine ostukorvi kinnitamisel. Kui tellid kauba kullerfirma või Omniva vahendusel väljastpoolt Euroopa Liitu, pead saadetise deklareerima. Seda on kõige mugavam teha elektroonselt e-maksuametis/e-tollis. Lisanduva käibe- või tollimaksu suurus oleneb mitmest asjaolust. Näiteks ei lisandu makse tavakaupadele, mille koguväärtus ei ületa 22 eurot. Samas tuleb kuni 150-euroste ostude korral tasuda tõenäoliselt käibemaksu, veelgi enam maksvate saadetiste puhul võib lisanduda tollimaks, mille määr oleneb kaubast. Näiteks arvutite puhul on tollimaks null protsenti, samas rõivastel 12−14%. Seega tasub enne ostuotsuse tegemist võimalikud lisakulud endale selgeks teha.
 • Kui kaup ei klapi

  Soovitus

  Euroopa Liidus kehtivad e-kaubandusele ühtsed reeglid: tarbijal on õigus kaup ilma põhjendamata tagastada, andes sellest kauplejale teada 14 päeva jooksul alates kauba kättesaamisest. Teatest alates on Sul kauba tagastamiseks aega 14 päeva, samuti peab müüja tagastama 14 päeva jooksul tasutud summa, sh tarnekulud.
  • Loe edasi ...
   Sulge ↑
   Kauba tagastamiskulud jäävad Sinu kanda vaid juhul, kui müüja on Sind enne tehingu tegemist sellest teavitanud. Tagastatav kaup peab olema kasutamata, st et kaupa võib proovida nagu poeski, kuid jäta riietele külge sildid ja ära niida niidukiga muru! Kui oled kaupa rikkunud, on müüjal õigus nõuda kauba väärtuse vähendamist. Loe edasi: http://www.tarbijakaitseamet.ee/et/tarbijale/lepingud-ja-lepingust-taganemine.
  Kas said abi?
 • 02

  Kauba vastuvõtmisega seotud probleemid

  [probleem] Tüüpiline näide on järgmine. E-poest tellitakse televiisor. Kuller toob kauba koju, küsib kiiresti allkirja ja läheb minema. Toodet avades aga selgub, et telekas on saanud kahjustada: ekraanil on mõra, mistõttu tarbija soovib lepingust taganeda ja kauba tagastada. Läbirääkimiste käigus aga väidab kaupleja, et tarbijale saadeti terve toode ning ekraan läks katki seetõttu, et tarbijal endal kukkus telekas maha. Kaupleja keeldub tarbijale taganemisõiguse võimaldamisest ning sellisel juhul on tarbijal väga keeruline tõendada, et kaup oli katki juba üleandmise hetkel.

  Soovitus

  Siin on mõni soovitus, kuidas sellist olukorda tarbijana vältida saad. 1.Tee kauba avamisest video. 2.Kutsu kauba avamise juurde tunnistajad. 3.Palu, et kuller ootaks ära, kuni oled pakendi avanud ja veendunud toote korrasolekus. 4.Telli toode kaupluse esindusse ja ava pakend kaupleja esindaja juuresolekul. Selliseid juhtumeid võib esineda nii suurte televiisorite, monitoride kui ka väiksemate (ja pakiautomaati tellitavate) elektroonikaseadmetega.
 • 03

  Kuidas käituda praaktoote puhul?

  [probleem] Kaup võib kättesaamisel osutuda praagiks või transpordi käigus kahjustatuks, samuti võib kasutamisel tulla ilmsiks probleem, mille põhjuseks on tootmisviga.

  Soovitus

  Ka e-kaubanduse puhul kehtib Euroopa Liidus kaheaastane õigus esitada pretensioon ja nõuda kauplejalt toote parandamist, asendamist, ostuhinna vähendamist või raha tagastamist. Puuduse ilmnemisel tuleb Sul müüjat teavitada hiljemalt kahe kuu jooksul. Kui probleem ilmneb kohe paki saamisel, võid kasutada ka kauba põhjenduseta tagastamise võimalust (vt “Mida teha, kui tellitud kaup ei sobi?”). Loe edasi
 • 04

  Kui kaupmees ei reageeri

  [probleem] Mida teha, kui e-pood ei vasta soovile tehingust taganeda ja kaup tagastada, ei tagasta raha või ei tegele toote kohta esitatud pretensiooniga?

  Soovitus

  Eesti ettevõtja puhul kontakteeru tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve ametiga, kes selgitab Sulle Sinu õigusi ning vajadusel pöördub ka müüja poole. Kui sellest ei piisa, saab probleemi viia tarbijavaidluste komisjoni. Mõne teise Euroopa Liidu liikmesriigi ettevõtja puhul pöördu Euroopa Liidu tarbija nõustamiskeskuse poole, kes vahendab kaebusi vastava riigi tarbijakaitseorganisatsioonile.
 • 05

  Levinuimad probleemid

  [probleem] Millised on enamlevinud probleemid internetist ostmisel, millega peaks arvestama?

  Soovitus

  Kõik sellel lehel toodud soovitused on seotud tarbijate pöördumistega tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve ametisse ning Euroopa Liidu tarbija nõustamiskeskusesse. Peamised probleemid on kauba saamata jäämine, raha tagastamata jätmine ja pretensioonidele vastamata jätmine. Umbes 10% pöördumiste korral on müüjaks olnud eraisik ning sellistesse tehingutesse ei saa tarbijakaitse sekkuda. Eraldi probleem on kelmused: veebipoed, kus pakutakse väikese hinnaga elektroonikat (peamiselt kaameraid ja mobiiltelefone), ja mis peagi kaovad; kasutatud autode müük, mille puhul nõutakse ettemaksu; ja (kontserdi)piletite müük. Harilikult nõutakse sellistel puhkudel ettemaksu pangaülekandega, krediitkaardiga tasumise võimalus puudub või on suure lisatasu eest.
 • 06

  Krediitkaardi- ja PayPali makse tühistamine

  [probleem] Kauba eest on tasutud krediitkaardi või PayPali maksega, ent kaup ei jõua kohale või ei tagasta müüja tehingust taganemise korral raha.

  Soovitus

  Kõigi rahvusvaheliste krediitkaartide puhul on võimalus nõuda oma pangalt makse tühistamist ehk chargeback’i. Protsessi alustamiseks pöördu oma panga klienditeeninduse poole ja edasta võimalikult täpne info probleemi kohta. PayPali kaudu tehtud maksete tühistamise kohta leiad lisainfot nende Buyer Protectioni lehelt.
 • 07

  Tollimaksu tagasisaamine

  [probleem] Mis saab väljastpoolt Euroopa Liitu ostetud kauba tagastamisel tollimaksust, mis tasuti kauba kättesaamisel?

  Soovitus

  Tagastatud kauba eest tasutud tollimaksu tagastamise leiab infot maksu- ja tolliameti veebilehelt. Kindlasti alusta maksu- ja tolliametiga suhtlemist enne kauba tagastamist, et vältida olukorda, kus tõendid ei ole maksutagastuse jaoks piisavad.
  • Loe edasi ...
   Sulge ↑
   Tollimaksu tagasisaamiseks tuleb Sul teha maksu- ja tolliametile taotlus, milles kirjeldad, kelle käest kauba ostsid, millal kauba tagastasid ja millises ulatuses soovid tollimaksu tagastamist. Taotlusele tuleb lisada nõude õigust tõendavad dokumendid (saadetise deklaratsioon, kauba tellimist ja tagasisaatmist puudutavad arved) ning arveldusarve, kuhu tagastatavat summat ootad.
 • Levinud petuskeemid ja probleemid

  Soovitus

  Need on makseviisid, millega saab teha makseid vaid eraisikult eraisikule. Kuna eraisikutevahelistele tehingutele tarbijakaitseseadus või tarbijaõigused ei laiene, siis pole neid makseid tühistada võimalik.
  Kas said abi?
 • 02

  Ülekanne palutakse teha eraisiku või transpordifirma nimele

  [probleem] Pärast tellimuse tegemist ei paluta arve tasuda mitte veebilehega seotud firma nimele, vaid eraisiku, transpordifirma või vahendaja omale.

  Soovitus

  See on üks levinumaid petuskeemides kasutatavaid meetodeid, kus mängu tuuakse lisapooled, kellel puuduvad Sinu kui tarbija ees lepingulised kohustused, mille täitmist saaks nõuda. Peale selle ei kehti eraisikutevaheliste tehingute puhul ka tarbijakaitseseadus.
 • 03

  Geoblokeering ja kasutaja otsingutest lähtuv hinnaga manipuleerimine

  [probleem] Sama toode on erinevatele turgudele suunatud internetipoodides müügil märkimisväärselt erineva hinnaga või tõuseb toote hind poe korduvkülastusel. Tarbijale keeldutakse internetipoes asju müümast või teenuseid osutamast seoses sellega, milline on tarbija kodakondsus, mis riigis on tema elukoht või asukoht. Tarbija blokeerimiseks võidakse kasutada ka ümbersuunamist uuele veebilehele. Näiteks suunatakse Eesti tarbija Suurbritannia e-poest, mille tippdomeen on .uk, pärast kontaktandmete sisestamist lehele lõpuga .ee. Eesti tippdomeeniga veebilehel on aga samad kaubad kallimad või toodete valik väiksem.

  Soovitus

  Kuigi hinnaerinevused võivad olla põhjendatud erinevate maksude või transpordikuludega, võib tegu olla geoblokeeringuga, mis on Euroopa Liidus keelatud. Euroopa Liidu siseste tehingute korral ei tohi keelduda kaupade või teenuste müügist teise liikmeriigi tarbijale. Küll aga jääb kauplejatele õigus valida, kas ostud tarnitakse liikmesriiki, kuhu kaupleja pakub kohaletoimetamist (tarbija elukohariik), või tuleb tarbija ise kaubale kokkulepitud kohta järele. Samuti võivad Sinu kui internetikasutaja tegevusest lähtuv hinnasurve ja kunstliku defitsiidi loomine olla ebaausad kauplemisvõtted. Kui märkad selliseid juhtumeid, siis anna sellest teada tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve ametile või Euroopa Liidu tarbija nõustamiskeskusele. Soovitame Sul otsinguteks kasutada brauseri inkognito-režiimi, mis muudab Sinu jälgimise raskemaks ja vähendab hilisema sihitud reklaami mõju ostuotsustele.
 • 04

  Jadatellimuseks muutuv ost või proovipakk

  [probleem] Pärast tellitud kauba või näidise kättesaamist jätkab müüja perioodiliselt toodete saatmist, lisades arve või kasutades ühekordselt autoriseeritud krediitkaardimakset püsimaksena.

  Soovitus

  Sellistel puhkudel võib jadatellimus olla peidetud müügitingimustesse ja müüja kasutas ebaausat kauplemisvõtet, jättes Sind sellest teadlikult teavitamata. Teata müüjale kohe tellimusest loobumise soovist, krediitkaardimakse puhul võta ühendust oma panga klienditeenindusega ja nõua makse tühistamist ehk chargeback’i. Kui müüja ei ole nõus, võta ühendust tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve ameti või Euroopa Liidu tarbija nõustamiskeskusega.
 • 05

  Tasuliseks osutuvad teenused

  [probleem] Veebileht pakub kasutatud auto hindamise teenust, kuid pärast andmete sisestamist ja auto hinna teadasaamist esitatakse arve ja nõutakse selle tasumist.

  Soovitus

  älgi alati teenuste tingimusi! Antud juhul panustab teenusepakkuja erandile, mis ei luba tehingust taganeda, kui teenusega ette nähtud info on juba kätte saadud. Samas võib tegu olla tarbija ebapiisava teavitamisega lepingutingimustest. Kui müüja sellega ei nõustu, võta ühendust tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve ameti või Euroopa Liidu tarbijanõustamiskeskusega.
 • Raha liigutamine

  Soovitus

  Kasuta internetiostudeks alati krediitkaarti või deponeeritud maksete lahendust, nagu PayPal. Sellisel puhul on Sul võimalik probleemide tekkimisel nõuda maksete vahendajalt tehingu tühistamist ehk chargeback’i.
  Kas said abi?
 • 02

  Kaitse oma kontot − eraldi arve, virtuaalkaart

  [probleem] Internetiostudega kaasneb risk, et krediitkaardiandmed satuvad pettuse või küberründe tõttu kurjategijate kätte.

  Soovitus

  Lisakaitseks − eriti deebetkaardi kasutamisel − soovitame Sul lisaks pangakaardiga seotule avada veel ühe konto, kuhu suunad palga ja muud laekumised, kandes kaardikontole vaid ostudeks vajaliku summa. Lisakonto eest Eesti pangad reeglina tasu ei küsi ning raha jaotamine kontode vahel aitab oma kulutusi paremini kontrolli all hoida. Näiteks SEB Pangas on võimalik internetiostudeks avada ka ajutine virtuaalne krediitkaart ning seada sellele konkreetseks ostuks sobilik piirsumma.
 • 03

  Kogu raha ette, osaline ettemaks, maksmine kauba kättesaamisel

  [probleem] Suuremate ostude puhul võtab ostja kogu summat ette makstes enda peale liigse riski.

  Soovitus

  Pikema tarneaja ja suuremate ostude (nt mööbli) puhul ei ole mõistlik kogu raha ette tasuda, et vältida võimalikke probleeme müüja või tarnega. Tavapäraseks ettemaksuks on 50%. Eelista kauplejaid, kes pakuvad osalise ettemaksu võimalust või tasumist kauba kättesaamisel. Võimalust tasuda kauba kättesaamisel pakuvad väiksemate ostude korral sageli Eesti e-poed.
 • 04

  Müüja soovib tasumist ülekandega

  [probleem] Kaupleja ei paku võimalust krediitkaardimakseks või on seadnud sellele ebamõistliku teenustasu.

  Soovitus

  Kuigi tasumine pangaülekandega on müüjale soodsam (ülekande eest tasub ostja, müüja ei maksa krediitkaarditehingu vahendustasu), puudub sellisel juhul võimalus makse tühistada. Kasuta pangaülekannet ainult kaupleja puhul, kelle usaldusväärsuses oled täiesti kindel, ning jälgi alati, et makse saajaks oleks sama ettevõtja, kellega oled sõlminud müügilepingu. Krediitkaardimakse eest küsitav teenustasu on sageli märk sellest, et kaupleja soovib Sind suunata riskantsema pangaülekande peale.