EST | RUS
Et puhkus
ei läheks metsa!
Vaata klippi
Reisiteenuste ostmine on kogu Euroopas nüüd veelgi turvalisem
LOE OMA ÕIGUSEID

Reisiteenuste osutamine on kogu Euroopas nüüd veelgi turvalisem

Maailm on avatud ja reisiteenuste ostmine on muutunud mugavamaks. Lisaks tavapärastele pakettreisidele on reisijad nüüdsest kaitstud ka siis, kui reisiettevõtja on reisijale hõlbustanud erinevate reisiteenuste eraldi valimise, näiteks autorenditeenuse valimise ja ostmise pärast reisijale lennupiletite müümist. Et võiksid muretu südamega teele asuda, on Euroopa Liidus reisiteenustele seatud nõuded nüüd ajakohastatud ning arvestavad senisest enam uute võimalustega.

Tea oma õigusi, küsi infot ning kontrolli reisiettevõtja tausta!

Uute nõuete kohaselt peab reisiettevõtja sind reisi üksikasjadest põhjalikumalt teavitama nii, et sul oleks oma õigustest parem ülevaade. Näiteks peaksid teadma, kas sinu ostetud reisiteenus on pakettreis või seotud reisikorraldusteenus ning millised õigused ja tagatised sulle ühel või teisel juhul kehtivad. Reisiettevõtjate tegevus peaks muutuma läbipaistvamaks, sul peaks olema lihtsam nende tausta kontrollida ning sellevõrra kindlam ja turvalisem reisida.

Reisiettevõtja peab andma sulle vajaliku info

 Enne lepingu sõlmimist peab reisiettevõtja andma sulle reisi kohta põhjaliku info. Nii pakettreisi kui ka seotud reisiteenuse puhul pead alati saama standardinfo teabelehe.

Pakettreisi korral peab teabeleht sisaldama vähemalt järgmist:

 • tegemist on pakettreisiga
 • info sinu õiguste kohta
 • info reisikorraldaja vastutuse kohta
 • info reisikorraldaja tagatise kohta

Seotud reisikorraldusteenuste puhul tuleb sind teavitada, et:

 • sa ei saa kasutada üksnes pakettreiside korral ettenähtud õigusi
 • iga teenuse tegelik osutaja vastutab ainuisikuliselt oma teenuse kohase osutamise eest
 • sa saad kasutada seotud reisikorraldusteenuste korral ettenähtud tagatist, kui seotud reisikorraldusteenuste osaks olev reisiteenus jääb osutamata selle sõlmimist hõlbustanud reisiettevõtja maksevõime tõttu

Kohustuslik info pakettreisi puhul

Pakettreisi korral peab reisiettevõtja andma sulle enne lepingu sõlmimist kahte tüüpi infot. Esiteks üldise info pakettreisidega seotud õiguste ja kohustuste kohta standardinfo teabelehel ning teiseks asjakohase info konkreetse pakettreisi kohta.

STANDARDINFO TEABELEHE VORM
 https://www.riigiteataja.ee/­aktilisa/1280/2201­/8001/1.pdf

Kohustuslik info seotud reisikorraldusteenuse puhul

Seotud reisikorraldusteenuste puhul pead saama vähemalt standardinfo teabelehe sinu õiguste kohta.

STANDARDINFO TEABELEHE VORM
  https://www.riigiteataja.ee/­aktilisa/1280/2201/­8001/2.pdf

Rohkem õigusi lepingust taganeda

Kui pakettreisi korraldaja jätab endale lepinguga reisitasu suurendamise õiguse, näiteks seoses kütuse hinna muutumisega, peab ta jätma lepingusse ka reisitasu samaväärse vähendamise tingimuse. Kui reisitasu suureneb 8% või rohkem, on sul reisijana õigus lepingust taganeda.

Ka on sul nüüdsest soodsam leping vältimatute ja erakorraliste asjaolude korral üles öelda.

Kontrolli reisiettevõtja tagatist

Enne reisi ostmist uuri alati, kas reisiettevõtjal on vajalik tagatis juhuks, kui ta ei suuda oma kohustusi täita. Tagatis annab sulle kindlustunde, et kui reisikorraldaja enne reisi või reisi ajal rahalistesse raskustesse satub, on olemas vahendid, et sind koju tagasi tuua või sulle saamata jäänud teenuste eest raha tagasi maksta.

Loe lisaks

Mis on pakettreis ja mis seotud reisikorralduse teenus?

Lihtsustatult öeldes on pakettreis reisikorraldaja poolt reisija soovil kokku pandud erinevate reisiteenuste kogum. Pakettreis on ka see, kui reisikorraldaja pakub ja müüb reisiteenuste kogumit, mille ta on omal algatusel kokku pannud, nn valmis paketid.

Kui aga ostad ühe reisi jaoks erinevaid reisiteenuseid ning valid neid ja tasud nende eest eraldi, siis võib tegu olla seotud reisikorraldusteenusega.

Teeme kõigepealt selgeks, mis on reisiteenus

Reisiteenuseid on nelja liiki:

 • reisijavedu
 • majutus
 • auto, mootorratta või muu mootorsõiduki üürimine
 • muu turismiteenus, kuhu alla käivad näiteks piletid kontsertidele, ekskursioonidele või teemaparkidesse, giidiga ringkäigud, suusamäe pääsmed, spordivarustuse rentimine, spaahoolitsused ja palju muud

Enamlevinud pakettreisid

Pakettreisiga on tegemist, kui samaks reisiks müüakse vähemalt kahte eri liiki reisiteenust, kusjuures reis peab kestma vähemalt 24 tundi.

 1. Klassikaline pakettreis on reisikorraldaja poolt kokku pandud reis täpse reisiaja, reisi kestuse, sihtkoha, maksumuse ja muude tingimustega, näiteks puhkusereis, mis sisaldab lennupileteid ja majutust.
 2. Sina valid ühest müügikohast mitu erinevat reisiteenust enne, kui oled ühe teenuse eest tasunud, näiteks lähed reisibüroosse ja palud broneerida majutuse suusakuurordis, aga enne maksmist soovid osta lisaks ka suusamäe pääsmed ning seejärel maksad mõlema teenuse eest koos.
 3. Erinevate reisiteenuste eest väljastatakse üks või mitu arvet, kuid nende eest võimaldatakse tasuda ühe maksega, näiteks lisad veebilehel ostukorvi laevapiletid ja majutuse ning tasud koguhinna kohaselt.
 4. Reisikorraldaja kasutab pakkumises nimetust „pakettreis“ või sellega sarnast nimetust, näiteks hotelli kodulehel on spaapaketi pakkumine, mis sisaldab majutust koos massaažiga.
 5. Reisikorraldaja sõlmib lepingu, millega annab sulle õiguse valida eri liiki reisiteenuseid, näiteks ostad pakettreisi kinkekaardi, mille eest saad tulevikus puhkusereisi soetada.

Erandid, mille puhul pakettreiside nõuded ei kehti

Pakettreiside nõuded ei kehti reisidele, mida korraldatakse mittekasumlikul eesmärgil juhuti piiratud arvule reisijatele. Näiteks reisid, mida spordiklubid või koolid korraldavad oma liikmetele mõnel korral aastas.

Pakettreiside nõuded ei kehti ka vähem kui 24 tundi kestvatele reisidele, välja arvatud juhul, kui reis sisaldab öist majutust.

Seotud reisikorraldusteenused

Seotud reisikorraldusteenusega on tegu, kui samaks reisiks müüakse vähemalt kahte eri liiki reisiteenust eraldi, nii et neist ei moodustu pakettreisi.

 1. Reisiettevõtja hõlbustab reisiteenuste eraldi valimist ja nende eest eraldi maksmist. Näiteks valid veebilehel lennupiletid ja maksad nende eest ning enne lahkumist ostad ka majutuse, mille eest maksad eraldi.
 2. Reisiettevõtja hõlbustab täiendava reisiteenuse lepingu sõlmimist teise ettevõtjaga 24 tunni jooksul pärast esimese reisiteenuse broneeringu kinnitamist, näiteks pärast lennupiletite broneerimist avaneb veebilehel link, mis viib teise ettevõtja lehele, kus pakutakse majutust reisi sihtkohas.